Měření radonu na pozemku v Mariánovicích

Radon v roli všudypřítomného a nenápadného zabijáka. Ze zákona máme povinnost se proti tomuto neviditelnému, bez zapáchajícímu zabijákovi chránit. K tomu nám poslouží specializované firmy, které měří množství radonu obsažené v půdě a současné zjistí radonový index. 

Kdo nebo co je náš zabiják radon? 

Je to radioaktivní plyn, který se nachází naprosto všude. Postupná přeměna uranu na radium a posléze na radon umožňuje vznik tohoto nenápadného zabijáka. Zvláštní vlastností radonu je, že se samovolně umí proměnit v jiné radioaktivní prvky jako izotopy olova, bizmutu či polonia. Stane se tak tedy ještě nebezpečnějším. Tyto samovolně vzniklé prvky se zachycují v dýchacích cestách, kde zapříčiňují ozařování, které může vést ke vzniku rakoviny plic.

Proč tedy měřit radon? 

Z pozice zabijáka ve formě plynu je patrné, že tento nenápadný vrah projde takřka každou neizolovanou konstrukcí. V jeho prostupu mu nezabrání ani základová deska z betonu. Ba dokonce z desky, která je v přímém styku s podložím, se stává skvělý „vodič“… Zní to poněkud strašidelněji, než to ve skutečnosti je. Proti radonu se dokážeme efektivně bránit, a to za použití správné izolace. Měření radonu je u novostavby povinné!

Možné výsledky měření

Radonový index může nabývat 3 stavů: nízký, střední a vysoký. Překvapivé, že? 

  • Nízký – Speciální opatření nejsou nikterak důležitá, bohatě postačí ta opatření, která se používají proti zemní vlhkosti.
  • Střední – Pravděpodobně nejběžnější na území ČR. Zde je třeba již zvýšeného opatření v podobě pevných asfaltových pásů, které musí mít atest proti radonu. 
  • Vysoký – Protiradonová opatření v tomto případě musí být na nejvyšší úrovni. Dle dostupných zdrojů se používají speciální asfaltové pásy s hliníkovou vložkou. Tyto pásy se musí kombinovat s jinými (pevnějšími) pásy. Pokládku je nezbytné provést ve dvou vrstvách.

Příprava na měření radonu

My pro měření radonu oslovili za pomoci e-mailové poptávky jednu nejmenovanou společnost, která na trhu působí více jak 10 let a má pobočku přímo v Benešově. Během několika málo hodin se telefonicky ozvala velmi milá paní, která nám podrobně vysvětlila, jak takové měření probíhá, kolik bude takové měření stát, jaká je jeho časová náročnost a za jak dlouho budou výsledky. Domluvili jsme se tedy na konkrétním termínu měření. 

  • Cena měření: 2800 Kč bez DPH
  • Doba měření v místě: cca 30 min
  • Doba pro získání výsledků: cca 7 – 15 dní

Průběh měření radonu v Mariánovicích

19.12.2018 v 7:30 bylo zahájeno měření radonu na pozemku 4148/17 v Mariánovicích. Celé měření trvalo přibližně 30 minut. Cena měření radonu byla necelých 3400 Kč s DPH.

Před samotným měřením nám byla položena otázka na přibližné umístění domu. Náš dům se bude nacházet v severovýchodním rohu parcely. Načež pána z měření zajímaly rozměry a který rozměr bude jaký směrem. Těmito informacemi jsme si přibližně vytyčili území, na kterém bude postaven RD Absolut. Na tomto území tedy pánové začali měřit.

Z celkové plochy cca 200m2 si pánové odnesli 15 vzorků radonu a jeden sáček zeminy. Výsledky nám byly přislíbeny do příštího pátku, tedy do 28.12.2018.

Naše dojmy z měření jsou velice pozitivní. Pánové z nejmenované firmy byly nesmírně příjemní a věcně odpovídali na naše otázky. Během 30 min bylo měření hotové a my mohli zalézt do vyhřátého vozu.

Výsledky měření radonu v Mariánovicích

27.12.2018 přišly výsledky měření radonu na našem pozemku v Mariánovicích. Naměřená hodnota radonu je Vysoká se střední propustností. Současně s výsledky měření jsme dostali i cenovou nabídku na protiradonová opatření. Tyto výsledky nyní předáme projektantce slečně Berkové.

Napsat komentář

error: Obsah je chráněn