První kopnutí do „hlíny“

A je to tady! Zvolal bych, kdyby se jednalo o práci na základové desce. Bohužel se jednalo o geodetický průzkum podloží, neboť sousedé mají na své parcele v Mariánovicích cca 1,3 metru navážky a jílu.

Člověk by si řekl, že problémy si už vyčerpal alespoň do konce hrubé stavby. Ovšem osud ukázal, že problémů není nikdy dost a kdykoli se namane alespoň malá šance na problém, nesmí být promarněna. A co že na to říká instinkt? Instinktivně tak nějak cítíme, že ty skutečné problémy teprve přijdou…

Na skutečnost nezbytnosti geodetického průzkumu poukázala první oslovená společnost na kalkulaci ceny základové desky. Tato společnost je najatá i firmou Ekonomické stavby, s nimiž staví náš soused. Osudné, že? Po oslovení této společnosti jsme byli informováni o tom, že na sousední parcele se nachází poměrně dosti navážky a jílu a je nezbytné tedy provést geodetický průzkum. Samotnému průzkumu jsme se nebránili, neboť i nás zajímá, jak si naše parcela vede a zda nebude nutné provést úpravy základové desky statikem potažmo projektantkou.

Samotný průzkum probíhal ve 2 bodech diagonálně napříč celou základovou deskou. Dle slov pana geodeta to takto stačí. První bod se nacházel v pravém dolním rohu základové desky při pohledu od silnice na pozemek. Druhý bod se nacházel v levém horním rohu (obývací pokoj s rohovým oknem) při stejném pohledu.

Geodeticky pruzkum diagonalni body

Zajímavé nám přišlo samotné zkoumání podloží. Pan geodet v určitých hloubkách (vrstvách) do podloží zabodl šroubovák, změřil si výšku od terénu a následně se šroubovákem zalomcoval až došlo k vydloubnutí zeminy. Patrně na bázi odporu byla vyhodnocována únosnost dané zeminy. Následně vydloubnutou zeminu pan geodet podrobně zkoumal v ruce a to zrakem i promnutím mezi prsty. Tímto vyhodnotil o jaký typ zeminy se jedná a její skladbu.

Výsledky měření přišly cca do týdne. Máme o trochu lepší výsledky než sousedi, ale žádný zázrak to tedy také není.

Metráž (hloubka [m])Geologický popis
0,00 – 0,60navážka: světle hnědá jílovito-prachovito-písčitá hlína, místy humózní, s kameny a úlomky cihly a s komunálním odpadem
0,60 – 1,30navážka: hnědo-šedá hnědá jílovito-prachovitá hlína, s úlomky horniny do 10 cm
1,30 – 1,80světle šedá jílovito-prachovitá hlína
Sonda 1 – SK1
Metráž (hloubka [m])Geologický popis
0,00 – 0,90navážka: světle hnědá jílovito-prachovito-písčitá hlína, místy humózní, s kameny a úlomky cihly a s komunálním odpadem
0,60 – 1,30světle šedá jílovito-prachovitá hlína, slabě jemně písčitá, tuhá až pevná (150kPa)
Sonda 2 – SK2

Minimální hloubka pro založení stavby je tedy 1,2 metru pod upraveným terénem. Alespoň tak se to píše v geodetické zprávě. No uvidíme, jak se s tím stavební firma, která nám bude realizovat základovou desku popere.

2 odpovědi na “První kopnutí do „hlíny“”

Napsat komentář

error: Obsah je chráněn